Kupno mieszkania czy domu – co wybrać

Artykuł / Porady

Te pytanie nie jest łatwe. Wszystko zależy od okoliczności. Czasami bardziej opłacalne jest kupno domu pod miastem niż mieszkania w jego granicach. Już za tą samą kwotę możemy mieć różnej wielkości przestrzeń oraz dodatkowy ogród.
Warto zauważyć, że większość ludzi szuka sobie obecnie domu poza obrębem wielkiego miasta. Nic dziwnego – szukamy kontaktu z naturą, ciszy i spokoju, a także przestrzeni. Naukowcy udowodnili, że czym więcej zieleni tym jesteśmy bardziej zadowoleni z życia.
Niektóre województwa wręcz odstraszają swoimi cenami. Trzypokojowe mieszkanie w centrum może być warte tyle samo, co domek jednorodzinny na obrzeżach miasta. Co ciekawe materiały budowlane z roku na rok są coraz tańsze. De facto większą część pieniędzy przeznaczamy na robociznę. Jeżeli dom jednorodzinny ma nas kosztować lekko ponad trzysta tysięcy to chyba warto zrezygnować z mieszkania w centrum. Zwłaszcza, że klimat miejski nie należy do najzdrowszych. Spaliny, hałas, migające światła – dom bądź mieszkanie w centrum mogą sprawić nam więcej zła aniżeli dobra.
Dużo zależy od tego czy mamy w domu dzieci bądź osoby chore lub niepełnosprawne. Jeżeli nasze pociechy są w wieku szkolnym warto pomyśleć o domu jak najbliżej ich szkoły, chyba, że mamy czas codziennie je wozić oraz odbierać. Gorzej jednak, jeżeli w naszej nieruchomości zamieszkują osoby niepełnosprawne. W przypadku, gdy potrzebują one ciągłej kontroli medycznej, a także częstych zabiegów czy rehabilitacji, mieszkanie na odludnych terenach może być dla nich męczarnią.
Dom na obrzeżach miasta to idealna sprawa, gdy nasze dzieci są już nieco większe bądź całkowicie usamodzielnione. Możemy wtedy zająć się pielęgnacją ogródka bądź sadu, a na zakupy jeździć tylko i wyłącznie raz w tygodniu. Jeżeli nie potrzebujemy ciągłego kontaktu z miastowym zgiełkiem, opcja ta wydaje się wręcza idealna.