Zmiana dostawcy energii elektrycznej. Czy to się opłaca

Artykuł / Porady

Ceny prądu rosną, nasze pensje natomiast stoją w miejscu. Wielu Polaków myśli o zmianie dostawcy energii elektrycznej. Czy jest to opłacalne?
O ile możemy jeszcze myśleć nad zmianą dostawcy energii, tak samodzielny zakup urządzeń produkujących energię elektryczną do celów domowych jest najzupełniej w świecie nieopłacalny. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jesteśmy w stanie zmienić dystrybutora naszej energii. Firmy te są monopolistami na rynku Polskim. Każda z nich przejęła określony sektor i na jego terenie świadczy usługi. Plusem jest fakt, że dystrybutor ma obowiązek przyłączyć do swojej sieci każdego odbiorcę spełniającego wymogi formalne i techniczne. Stawki pieniężne natomiast podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Regulacji Energetyki.
Około siedmiu lat temu nastąpiło rozgraniczenie między dystrybutorem, a dostawcą energii elektrycznej. Obecnie możemy sami zdecydować się z usług, którego sprzedawcy chcemy korzystać. Na rynku polskim jest ok kilkaset przedsiębiorstw zajmujących się dostawą energii elektrycznej, z czego około czterdziestu godnych uwagi. Dostawcy prześcigają się z coraz to bardziej wymyślnymi ofertami mającymi na celu zachęcić potencjalnego Klienta do skorzystania z ich usług. Wśród nich wyróżniamy np. tańsze stawki w określonych godzinach bądź stałe stawki na określony czas, a także promocje polegające na czasowym obniżeniu stawki. Wśród bardziej intrygujących propozycji mamy oferty skierowane do właścicieli pomp ciepłą danej marki.
Szukanie najlepszej i najtańszej oferty zajęłoby nam wieki. W tym celu warto sięgnąć po kalkulator energii elektrycznej Urzędu Regulacji Energetyki. Warto zwrócić uwagę, że promocje trwają tylko przez określony czas. Po jego upływie ceny mogą gwałtownie wzrosnąć.